Nie dla nowego taboru bez klimatyzacji

Niedawno byliśmy świadkami kolejnej podwyżki cen biletów jaką zafundowali nam radni.  Szefostwo MZK i Pan Prezydent przekonywali, że podwyżka jest konieczna ze względu na wzrost cen paliw i dokonującą się nieustannie modernizację taboru. Dzięki szeroko reklamowanym inwestycjom PKM Tychy w tabor napędzany gazem ziemnym, miało być bardziej ekologicznie i przede wszystkim taniej dla podróżnych.

Niestety tak się nie dzieje, a każda kolejna podwyżka cen biletów motywowana jest wzrostem cen oleju napędowego.  Innym stale pojawiającym się argumentem jest wzrost cen w „konkurencyjnym” KZK GOP.

Stajemy się powoli jednym z najdroższych miast pod względem opłat za przejazd komunikacją miejską.  Jednak w przeciwieństwie do pasażerów korzystających chociażby z usług KZK GOP, za wzrostem cen nie idą udogodnienia dla podróżnych. Taka oczywistość w XXI wieku jak KLIMATYZACJA wciąż jest niedostępna dla Tyszan.

Niedługo miną dwa lata od mojej interwencji w tej sprawie (http://bip.umtychy.pl/zapytania-i-interpelacje-radnych/418 ), gdzie szefostwo MZK Tychy przekonywało, że instalacja klimatyzacji w autobusach jest nieefektywna i droga. Jednak jak przyznano, w trolejbusach byłoby to łatwiejsze.

Od tego czasu, wiele miast poszło po rozum do głowy, wyposażając nowy tabor w klimatyzację. By nie szukać daleko, autobusy z klimatyzacją świetnie sprawdzają się w upalne dni w Katowicach. Także większość produkowanych w Polsce autobusów przeznaczonych na eksport do krajów z cieplejszym klimatem wyposażonych jest w standardzie w klimatyzację.

Już w sierpniu czeka nas przetarg na nowe trolejbusy, niestety nie ma w nim zapisów o wymaganej klimatyzacji. Może już czas, aby miasto udowodniło, że podwyżki to nie tylko łupienie podróżnych, ale rzeczywiste działania modernizacyjne? Powiedzmy NIE dla nowego taboru bez klimatyzacji!

Post new comment

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Both <img> and <iframe> elements are lazy-loaded.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Back to Top