Konferencja Open Eyes Economy Summit: Nadchodzi koniec epoki CV

Jak przekonują eksperci podczas konferencji Open Eyes Economy Summit - Czasy gdy królowało CV w rekrutacji kończą się nieubłaganie. Nadchodzi czas tinderyzacji rynku pracy. Pracodawcy muszą nauczyć się więc nowych sposobów komunikacji ze swoimi i przyszłymi pracownikami. Inaczej zostaną bez rąk do pracy.

Jednym z pięciu głównych paneli odbywających się podczas konferencji OEES w Krakowie, był panel pod tytułem „Człowiek – praca”. Poświęcony był on w całości zmianom związanym z rynkiem pracy i roli samego pracownika. W jego trakcie eksperci zdiagnozowali problemy i wskazywali na trendy, z którymi pracownicy i pracodawcy muszą już dziś się zmierzyć. W kontekście coraz większych problemów z rekrutacją nowych pracowników mówili oni m.in. o zjawisku „Tinderyzacji pracy” – czyli kontakcie pracownika z pracodawcą opartym na tzw. matchowaniu, czyli wspólnym dopasowaniu potrzeb i oczekiwań obu stron za pośrednictwem różnorodnych aplikacji mobilnych – jako coraz szybciej rozwijającym się sposobie na komunikację pomiędzy pracownikami i pracodawcami, który – jak podkreślają specjaliści – już dziś zwiastuje koniec epoki CV.

Rok Mobile, który wreszcie nadszedł czyli smartfonizacja rynku pracy

Obraz jaki wyłania się z przytaczanych podczas panelu statystyk pokazuje, że w błyskawicznym tempie rośnie nowy segment rekrutacji oparty wyłącznie na technologii mobilnej i smartfonach. W USA do aktywnego poszukiwania pracy za pośrednictwem smartfonu przyznaje się obecnie 28 proc. pracowników poszukujących nowej pracy. Ponad 50 proc. z nich zaaplikowało do nowego pracodawcy właśnie przy użyciu aplikacji mobilnej. W Polsce smartfon posiada 75 proc. użytkowników telefonii komórkowej. Jako przykład możliwego błyskawicznego tempa rozwoju tej metody szukania pracy (czy też pracowników) podaje się casus Ubera, który całkowicie zredefiniował skostniały rynek przewozów taksówkowych.

Pracownik z epoki Tindera to duże wyzwanie dla pracodawcy

Twórca popularnej aplikacji rekrutacyjnej Jobsquare Marcin Fiedziukiewicz, ekspert rynku pracy wskazał na paradoks występujący na polskim rynku pracy. – Dziś mamy rekordowo niskie bezrobocie. Imigracja zarobkowa wyssała część pracowników. Tymczasem w całej populacji bezrobotnych jedną z największych grup stanowią osoby młode. Aż 40 proc. bezrobotnych to osoby w wieku 18 – 34 lat. To rzesza ponad 320 tys. osób – wyliczał Fiedziukiewicz. Ponadto 45 proc. studentów zapytanych o ocenę sytuacji na rynku pracy jednoznacznie stwierdziło, że ofert pracy jest zdecydowanie mniej niż chętnych - podkreślał ekspert. Jednym z możliwych wyjaśnień tego paradoksu, jest według Fiedziukiewicza zachodząca zmiana w sposobie komunikacji młodych ludzi. Dziś osoby młodsze oczekują kontaktu bardziej anonimowego, takiego, jaki znają z codziennej komunikacji za pośrednictwem telefonu.

W ich przypadku tradycyjne ogłoszenia, nawet te publikowane w sieci okazują się nieskuteczne. Młodzi ludzie uciekają od tradycyjnego CV i dotychczasowej formy komunikacji pracownik – pracodawca. Dlatego też powinniśmy spodziewać się szybkiego wzrostu znaczenia tzw. tinderyzacji w przyszłych procesach rekrutacji, która pozwala na szybsze przełamanie barier i pozyskanie bardziej dopasowanego do pracodawcy pracownika.

Dziś mówimy często w perspektywie wielu lat w przód. Spekulujemy na temat roli robotów i zmian w sposobie pracy. Tymczasem mam wrażenie, że nie zauważamy znacznie bardziej realnych problemów. Obaw młodych ludzi związanych z wejściem na rynek pracy, dysonansu, który zwłaszcza ta grupa odczuwa zderzając oczekiwania z rzeczywistością. Wreszcie problem nieumiejętności pracodawców zejścia na poziom języka młodych ludzi – powiedział Fiedziukiewicz.

Według eksperta to spore wyzwanie dla pracodawców zwłaszcza starszego pokolenia, którzy często są przekonani do tradycyjnego CV i nadal inwestują w tracące na skuteczności formy rekrutacji. Jeśli nie poznają nowych sposobów dotarcia do pracownika mogą nie zdążyć przed konkurencją, która pierwsza opanuje mobilne formy rekrutacji – podsumował panelista OEES.

Konferencja Open Economy Eyes Summit odbyła się w dniach 14 – 15 listopada w Krakowie. Było to wydarzenie skupiające polityków, ekspertów i praktyków biznesu poświęcone bieżącym trendom ekonomicznym w kontekście zrównoważonego rozwoju.

 

 

Dodaj nowy komentarz

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Back to Top