ZAPROSZENIE : Wernisaż wystawy „Życie przechowane. Mieszkańcy Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego z pomocą Żydom w czasie II wojny światowej”

Kiedy?: 
niedziela, 25 luty, 2018 - 17:00

Wystawa pt „Życie przechowane. Mieszkańcy Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego z pomocą Żydom w czasie II wojny światowej” opowiada o ludziach o wielkich i niezłomnych sercach, opowiada o ich odwadze, nadziei, miłości, wierze, o tym co powinniśmy czynić żeby ocalać wszystko co najważniejsze. Temat ten jest szczególnie ważny w dobie pojawiających się skandalicznych oskarżeń wobec Polaków o autorstwo Holokaustu czy wręcz budowę obozów koncentracyjnych.

Zgodnie z zapowiedziami IPN w Katowicach, wystawa ma zarówno ukazać perspektywę ratujących jak i ratowanych. Będzie opowiadać o fundamentalnym imperatywie moralnym wyrastającym z poświęcenia się dla drugiego człowieka, o sensie i potrzebie niesienia pomocy w potrzebie.

Zobaczymy na wystawie kilkanaście wybranych historii przedstawiających losy mieszkańców Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego, którzy dzięki swoim bohaterskim wyborom i wspaniałym czynom na zawsze zostali utrwaleni na najświatlejszych kartach polskiej historii. Wielu z nich wyróżniono Medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, niektórym przyznano go niestety dopiero pośmiertnie.

Przechowujmy pamięć o tych, którzy tak jak Sprawiedliwy wśród Narodów Świata w nieludzkich czasach przechowali życie innych, nie zapomnijmy o ratujących i ocalonych z Będzina, Sosnowca, Chorzowa, Katowic, Jaworzna…

Zapraszamy serdecznie na wystawę „Życie przechowane. Mieszkańcy Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego z pomocą Żydom w czasie II wojny światowej“ do Domu Pamięci Żydów Górnośląskich (oddział Muzeum w Gliwicach) w dniach od 25 lutego do 31 sierpnia 2018 r.

Wystawa została zrealizowana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Muzeum w Gliwicach.

Kuratorki: dr Aleksandra Namysło, Monika Bortlik-Dźwierzyńska

Wernisaż wystawy odbędzie się 25 lutego, o godz. 17.00, w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich, oddział Muzeum w Gliwicach (ul. Ks. J. Poniatowskiego 14).

Fot. na plakacie i zaproszeniu ze zbiorów Yad Vashem: Genowefa Pająk i Tamara Cygler.

Dodaj nowy komentarz

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Back to Top